|
Le lundi 23 mai 2022 |
||||||||
|
Salle(s) de réunion : Z255 |
09:20 - 09:30
|
Inauguration par Luc Vinet
|
|
09:30 - 10:30
|
Maud De Visscher
(City, University of London) Representation theory of centraliser algebras | Résumé
Notes de cours |
10:30 - 11:00
|
Pause-café
|
Salle(s) 1180-André-Aisenstadt
|
11:00 - 12:00
|
Jasper V. Stokman
(Korteweg-de Vries Institute for Mathematics) n-point spherical functions and their applications | Résumé |
12:00 - 14:00
|
Déjeuner
|
|
14:00 - 14:30
|
Stefan Dawydiak
(University of Toronto) Denominators in Lusztig's asymptotic Hecke algebra | Résumé |
14:30 - 15:00
|
Alexis Langlois-Rémillard
(Universiteit Gent) On the representation theory of a symmetry algebra associated to a generalised Dirac operator | Résumé |
15:00 - 15:30
|
Pause-café
|
Salle(s) 1180-André-Aisenstadt
|
Le mardi 24 mai 2022 |
||||||||
|
Salle(s) de réunion : Z255 |
09:30 - 10:30
|
Maud De Visscher
(City, University of London) Representation theory of centraliser algebras II | Résumé
Notes de cours |
10:30 - 11:00
|
Pause-café
|
Salle(s) 1180-André-Aisenstadt
|
11:00 - 12:00
|
Joel Kamnitzer
(University of Toronto) Webs and Howe duality |
12:00 - 14:00
|
Déjeuner
|
|
14:00 - 15:00
|
Jasper V. Stokman
(Korteweg-de Vries Institute for Mathematics) n-point spherical functions and their applications II | Résumé |
15:00 - 15:30
|
Pause-café
|
Salle(s) 1180-André-Aisenstadt
|
15:30 - 16:30
|
Pavel Etingof
(MIT) Algebra and representation theory without vector spaces | Résumé |
Le mercredi 25 mai 2022 |
||||||||
|
Salle(s) de réunion : Z255 |
09:30 - 10:30
|
Joel Kamnitzer
(University of Toronto) Webs and Howe duality II |
10:30 - 11:00
|
Pause-café
|
Salle(s) 1180-André-Aisenstadt
|
11:00 - 12:00
|
Jasper V. Stokman
(Korteweg-de Vries Institute for Mathematics) n-point spherical functions and their applications III | Résumé |
12:00 - 14:00
|
Déjeuner
|
|
14:00 - 15:00
|
Pavel Etingof
(MIT) Algebra and representation theory without vector spaces II | Résumé |
15:00 - 15:30
|
Pause-café
|
Salle(s) 1180-André-Aisenstadt
|
15:30 - 16:30
|
Pavel Etingof
(MIT) Representation theory in non-integral rank | Résumé |
Le jeudi 26 mai 2022 |
||||||||
|
Salle(s) de réunion : Z255 |
09:30 - 10:30
|
Maud De Visscher
(City, University of London) Representation theory of centraliser algebras III | Résumé
Notes de cours |
10:30 - 11:00
|
Pause-café
|
Salle(s) 1180-André-Aisenstadt
|
11:00 - 12:00
|
Joel Kamnitzer
(University of Toronto) Webs and Howe duality III |
12:00 - 14:00
|
Déjeuner
|
|
14:00 - 15:00
|
Pavel Etingof
(MIT) Symmetric tensor categories of moderate growth and modular | Résumé |
15:00 - 15:30
|
Pause-café
|
Salle(s) 1180-André-Aisenstadt
|
Le vendredi 27 mai 2022 |
||||||||
|
Salle(s) de réunion : Z255 |
09:30 - 10:30
|
Maud De Visscher
(City, University of London) Representation theory of centraliser algebras IV | Résumé
Notes de cours |
10:30 - 11:00
|
Pause-café
|
Salle(s) 1180-André-Aisenstadt
|
11:00 - 12:00
|
Jasper V. Stokman
(Korteweg-de Vries Institute for Mathematics) n-point spherical functions and their applications IV | Résumé |
12:00 - 14:00
|
Déjeuner
|
|
14:00 - 14:30
|
Théo Pinet
(Université de Paris) Morphisms between periodic XXZ spin chains at roots of unity and broken Schur-Weyl duality | Résumé |
14:30 - 15:00
|
Meri Zaimi
(Université de Montréal) Askey-Wilson algebra and centralizers of U_q(sl_2) | Résumé |
Le lundi 30 mai 2022 |
||||||||
|
Salle(s) de réunion : 6214/6254 |
09:10 - 09:55
|
Chris Bowman
(University of York) p-Kazhdan Lusztig polynomials in representation theory | Résumé
Présentation |
10:00 - 10:45
|
Hadewijch de Clercq
(Ghent University) Graphical calculus for quantum vertex operators | Résumé |
10:45 - 11:15
|
Pause-café
|
Salle(s) 6245
|
11:15 - 12:00
|
Paul M. Terwilliger
(University of Wisconsin) Tridiagonal pairs and U_q (sl2) | Résumé
Présentation |
12:00 - 14:00
|
Déjeuner
|
|
15:35 - 16:05
|
Pause-café
|
Salle(s) 6245
|
Le mardi 31 mai 2022 |
||||||||
|
Salle(s) de réunion : 6214/6254 |
10:30 - 11:00
|
Pause-café
|
Salle(s) 6245
|
11:00 - 12:00
|
Gus Lehrer
(The University of Sydney) Invariant theory-classical quantum and super | Résumé
Présentation |
12:00 - 14:00
|
Déjeuner
|
|
14:00 - 14:45
|
Kaveh Mousavand
(Queen's University) Distribution of Schur representations of finite dimensional algebras | Résumé |
14:45 - 15:35
|
Valentin Buciumas
(University of Amsterdam) Whittaker functions on p-adic groups and vertex models | Résumé |
17:00 - 19:00
|
Réception
|
Salle(s) 6245
|
Le mercredi 1 juin 2022 |
||||||||
|
Salle(s) de réunion : 6214/6254 |
09:10 - 09:55
|
Kenji IOHARA
(Université Claude Bernard Lyon 1) On Elliptic Lie Algebras | Résumé
Présentation |
10:00 - 10:45
|
Louise Sutton
(Okinawa Institute of Science and Technology Graduate University (OIST)) Irreducible modules of the cyclotomic KLR algebras | Résumé |
10:45 - 11:15
|
Pause-café
|
Salle(s) 6245
|
11:15 - 12:00
|
Robert A. Spencer
(University of Cambridge) General Jones-Wenzl Idempotents | Résumé |
12:00 - 14:00
|
Déjeuner
|
|
Le jeudi 2 juin 2022 |
||||||||
|
Salle(s) de réunion : 6214/6254 |
10:30 - 11:00
|
Pause-café
|
Salle(s) 6245
|
11:00 - 12:00
|
Gus Lehrer
(The University of Sydney) Invariant theory-classical quantum and super II | Résumé |
12:00 - 14:00
|
Déjeuner
|
|
14:00 - 14:45
|
David Hernandez
(Université Paris-Diderot Paris 7) Folded quantum integrable models and deformed W-algebras | Résumé |
14:50 - 15:35
|
Helen Wong
(Claremont McKenna College) Kauffman bracket skein algebra of a punctured surface | Résumé |
15:35 - 16:05
|
Pause-café
|
Salle(s) 6245
|
Le vendredi 3 juin 2022 |
||||||||
|
Salle(s) de réunion : 6214/6254 |
09:10 - 09:55
|
Natalia K. Iyudu
(University of Edinburgh) TBA |
10:00 - 10:45
|
S. Paul Smith
(University of Washington) Elliptic Algebras | Résumé |
10:45 - 11:15
|
Pause-café
|
Salle(s) 6245
|
11:15 - 12:00
|
Stéphane Ouvry
(Université Paris Saclay) Algebraic area for lattice paths and Exclusion Statistics | Résumé |
Le lundi 6 juin 2022 |
||||||||
|
Salle(s) de réunion : 6214/6254 |
09:10 - 09:55
|
Martina Balagovic
(Newcastle University) Irreducible Representations of Rational Cherednik Algebras in Positive Characteristic | Résumé |
10:00 - 10:45
|
Erik Koelink
(Radboud Universiteit Nijmegen) Matrix spherical functions and matrix orthogonal polynomials. | Résumé |
10:45 - 11:15
|
Pause-café
|
Salle(s) 6245
|
11:15 - 12:00
|
Jonathan Brundan
(University of Oregon) Odd Grassmannian bimodules | Résumé |
Le mardi 7 juin 2022 |
||||||||
|
Salle(s) de réunion : 6214/6254 |
10:30 - 11:00
|
Pause-café
|
Salle(s) 6245
|
11:00 - 12:00
|
Gus Lehrer
(The University of Sydney) Invariant theory-classical quantum and super III | Résumé |
12:00 - 14:00
|
Déjeuner
|
|
14:00 - 14:45
|
Andrea Solotar
(Universidad de Buenos Aires) Some numerical invariants for gentle algebras and possible generalizations | Résumé |
14:50 - 15:35
|
Juliet Cooke
(Max Planck Institute for Mathematics) Higher Rank Askey-Wilson Algebras as Skein Algebras | Résumé |
15:35 - 16:05
|
Pause-café
|
Salle(s) 6245
|
Le mercredi 8 juin 2022 |
||||||||
|
Salle(s) de réunion : 6214/6254 |
09:10 - 09:55
|
Paul Martin
(University of Leeds) Recent developments at the interface of representation theory and statistical mechanics | Résumé |
10:00 - 10:45
|
Pascal Baseilhac
(CNRS - Université de Tours) On Freidel-Maillet type presentations for Uq(sl2) and U+q | Résumé |
10:45 - 11:15
|
Pause-café
|
Salle(s) 6245
|
11:15 - 12:00
|
Zajj Daugherty
(City College of New York) Calibrated representations of two-boundary Temperley-Lieb algebras | Résumé |
12:00 - 14:00
|
Déjeuner
|
|
Le jeudi 9 juin 2022 |
||||||||
|
Salle(s) de réunion : 6214/6254 |
09:10 - 09:55
|
Marta Mazzocco
(University of Birmingham) Automorphisms and embeddings of generalised DAHA | Résumé |
10:00 - 10:45
|
Jan Felipe van Diejen
(Universidad de Talca) Pieri formula for the characters of complex simple Lie algebras | Résumé |
10:45 - 11:15
|
Pause-café
|
Salle(s) 6245
|
11:15 - 12:00
|
Rodrigo Alves Pimenta
(University of Manitoba) Diagonalization of the Heun-Askey-Wilson operator, Leonard pairs and the algebraic Bethe ansatz | Résumé |
12:00 - 14:00
|
Déjeuner
|
|
14:00 - 14:45
|
Alexei Zhedanov
(Renmin University of China) Heun operators and nonlinear algebras | Résumé |
14:50 - 15:35
|
Nicolas Crampé
(CNRS, Université de Tours) Representations of the higher rank Racah algebra | Résumé |
15:35 - 16:05
|
Pause-café
|
Salle(s) 6245
|
Mise à jour: Le lundi 6 juin 2022 08:38