|
Le lundi 1 juillet 2019 |
||||||||
|
08:30 - 09:00
|
Café croissants
|
|
09:00 - 10:00
|
Viktor L. Ginzburg
(University of California, Santa Cruz) Periodic orbits of Hamiltonian systems: from the Conley conjecture to pseudo-rotations I | Résumé |
10:00 - 10:30
|
Pause-café
|
|
10:30 - 11:30
|
Michael Hutchings
(UC Berkeley) Embedded contact homology and dynamics I | Résumé |
11:30 - 13:30
|
Pause-déjeuner
|
|
13:30 - 14:30
|
Yaron Ostrover
(Tel Aviv University) Symplectic Measurements I | Résumé |
14:30 - 15:00
|
Pause-café
|
|
15:00 - 16:00
|
Nancy Hingston
(The College of New Jersey) Loop products, closed geodesics and self-intersections I | Résumé |
16:15 - 17:15
|
Baptiste Chantraine
(Université de Nantes) Tips and tricks I | Résumé |
Le mardi 2 juillet 2019 |
||||||||
|
08:30 - 09:00
|
Café croissants
|
|
09:00 - 10:00
|
Michael Hutchings
(UC Berkeley) Embedded contact homology and dynamics II | Résumé |
10:00 - 10:30
|
Pause-café
|
|
10:30 - 11:30
|
Emmy Murphy
(Northwestern University) Arboreal singularities from Legendrian viewpoint I | Résumé |
11:30 - 13:30
|
Pause-déjeuner
|
|
13:30 - 14:30
|
François Lalonde
(Université de Montréal) Geometry of the Poisson bracket I | Résumé |
14:30 - 14:50
|
Pause-café
|
|
14:50 - 15:20
|
Shira Tanny
(Tel-Aviv University) Short research talks I | Résumé |
15:30 - 16:00
|
Vukašin Stojisavljevic
(Tel-Aviv University) Short research talks II | Résumé |
16:15 - 17:30
|
Open Problems
|
|
17:45
|
Cocktail de bienvenue
|
Le mercredi 3 juillet 2019 |
||||||||
|
08:00 - 08:30
|
Café croissants
|
|
08:30 - 09:30
|
Yaron Ostrover
(Tel Aviv University) Symplectic Measurements II | Résumé |
09:45 - 10:45
|
Emmy Murphy
(Northwestern University) Arboreal singularities from Legendrian viewpoint II | Résumé |
10:45 - 11:00
|
Pause-café
|
|
11:00 - 12:00
|
Viktor L. Ginzburg
(University of California, Santa Cruz) Periodic orbits of Hamiltonian systems: from the Conley conjecture to pseudo-rotations II | Résumé |
12:00 - 13:30
|
Pause-déjeuner
|
|
13:30 - 14:30
|
François Charette
(Marianopolis College) Tips and Tricks II | Résumé |
Le jeudi 4 juillet 2019 |
||||||||
|
08:30 - 09:00
|
Café croissants
|
|
09:00 - 10:00
|
Emmy Murphy
(Northwestern University) Arboreal singularities from Legendrian viewpoint III | Résumé |
10:00 - 10:30
|
Pause-café
|
|
10:30 - 11:30
|
Nancy Hingston
(The College of New Jersey) Loop products, closed geodesics and self-intersections II | Résumé |
11:30 - 13:30
|
Pause-déjeuner
|
|
13:30 - 14:30
|
Michael Hutchings
(UC Berkeley) Embedded contact homology and dynamics III | Résumé |
14:30 - 15:00
|
Pause-café
|
|
15:00 - 16:00
|
François Lalonde
(Université de Montréal) Geometry of the Poisson bracket II | Résumé |
16:15 - 17:30
|
Open Problems
|
|
Le vendredi 5 juillet 2019 |
||||||||
|
08:30 - 09:00
|
Café croissants
|
|
09:00 - 10:00
|
Nancy Hingston
(The College of New Jersey) Loop products, closed geodesics and self-intersections III | Résumé |
10:00 - 10:30
|
Pause-café
|
|
10:30 - 11:30
|
François Lalonde
(Université de Montréal) Geometry of the Poisson bracket III | Résumé |
11:30 - 13:30
|
Pause-déjeuner
|
|
13:30 - 14:30
|
Yaron Ostrover
(Tel Aviv University) Symplectic Measurements III | Résumé |
14:30 - 15:00
|
Pause-café
|
|
15:00 - 16:00
|
Viktor L. Ginzburg
(University of California, Santa Cruz) Periodic orbits of Hamiltonian systems: from the Conley conjecture to pseudo-rotations III | Résumé |
16:15 - 17:15
|
Yu Pan
(Massachusetts Institute of Technology) Tips and Tricks III | Résumé |
Le lundi 8 juillet 2019 |
||||||||
|
08:30 - 09:00
|
Café croissants
|
|
09:00 - 10:00
|
Michael Usher
(University of Georgia) Persistence modules in symplectic topology I | Résumé |
10:00 - 10:30
|
Pause-café
|
|
10:30 - 11:30
|
Dusa McDuff
(Columbia University) Symplectic embedding problem I | Résumé |
11:30 - 13:30
|
Pause-déjeuner
|
|
13:30 - 14:30
|
Paul Seidel
(MIT) Quantum Steenrod Operations I | Résumé |
14:30 - 15:00
|
Pause-café
|
|
15:00 - 16:00
|
John Pardon
(Princeton University) Structural results in wrapped Floer theory I | Résumé |
16:10 - 16:40
|
Noémie Legout
(ShangaiTech University) Short research talks III | Résumé |
16:45 - 17:15
|
Nicholas Wilkins
(MIT) Short research talks IV | Résumé |
Le mardi 9 juillet 2019 |
||||||||
|
08:30 - 09:00
|
Café croissants
|
|
09:00 - 10:00
|
Mohammed Abouzaid
(Columbia University) Floer Homotopy theory I | Résumé |
10:00 - 10:30
|
Pause-café
|
|
10:30 - 11:30
|
Tobias Ekholm
(Uppsala University) Skeins on Branes I | Résumé |
11:30 - 13:30
|
Pause-déjeuner
|
|
13:30 - 14:30
|
Michael Usher
(University of Georgia) Persistence modules in symplectic topology II | Résumé |
14:30 - 15:00
|
Pause-café
|
|
15:00 - 16:00
|
John Pardon
(Princeton University) Structural results in wrapped Floer theory II | Résumé |
16:15 - 17:15
|
Paul Seidel
(MIT) Quantum Steenrod Operations II | Résumé |
17:30
|
Cocktail
|
Le mercredi 10 juillet 2019 |
||||||||
|
08:00 - 08:30
|
Café croissants
|
|
08:30 - 09:30
|
Mohammed Abouzaid
(Columbia University) Floer Homotopy theory II | Résumé |
09:45 - 10:45
|
Tobias Ekholm
(Uppsala University) Skeins on Branes II | Résumé |
10:45 - 11:00
|
Pause-café
|
|
11:00 - 12:00
|
Yakov Eliashberg
(Stanford University) Arborealization I | Résumé |
12:00 - 13:30
|
Pause-déjeuner
|
|
13:30 - 14:30
|
Clément Hyvrier
(Cégep de Saint Laurent) Tips and tricks IV | Résumé |
Le jeudi 11 juillet 2019 |
||||||||
|
08:30 - 09:00
|
Café croissants
|
|
09:00 - 10:00
|
Dusa McDuff
(Columbia University) Symplectic embedding problem II | Résumé |
10:00 - 10:30
|
Pause-café
|
|
10:30 - 11:30
|
Paul Seidel
(MIT) Quantum Steenrod Operations III | Résumé |
11:30 - 13:30
|
Pause-déjeuner
|
|
13:30 - 14:30
|
Yakov Eliashberg
(Stanford University) Arborealization II | Résumé |
14:30 - 15:00
|
Pause-café
|
|
15:00 - 16:00
|
Tobias Ekholm
(Uppsala University) Skeins on Branes III | Résumé |
16:10 - 16:40
|
Yusuf Baris Kartal
(MIT) Short research talks V | Résumé |
16:45 - 17:15
|
Jeffrey Stephen Hicks
(UC Berkeley) Short research talks VI | Résumé |
Le vendredi 12 juillet 2019 |
||||||||
|
08:00 - 08:30
|
Café croissants
|
|
08:30 - 09:30
|
Yakov Eliashberg
(Stanford University) Arborealization III | Résumé |
09:45 - 10:45
|
Michael Usher
(University of Georgia) Persistence modules in symplectic topology III | Résumé |
10:45 - 11:00
|
Pause-café
|
|
11:00 - 12:00
|
John Pardon
(Princeton University) Structural results in wrapped Floer theory III | Résumé |
12:00 - 13:30
|
Pause-déjeuner
|
|
13:30 - 14:30
|
Dusa McDuff
(Columbia University) Symplectic embedding problem III | Résumé |
Mise à jour: Le lundi 1 juillet 2019 14:59