Français

Mathematical Physics Laboratory

Members

Director: John Harnad

Regular Members

S. Twareque Ali (Concordia)
Marco Bertola (Concordia)
A. Michel Grundland (UQTR)
Richard Hall (Concordia)
John Harnad (Concordia)
Jacques Hurtubise (McGill, CRM)
Véronique Hussin (UdeM)
Dimitri Korotkin (Concordia)
Jean LeTourneux (UdeM)
Pierre Mathieu (Laval)
Jiri Patera (UdeM)
Yvan Saint-Aubin (UdeM)
Luc Vinet (UdeM)
Pavel Winternitz (UdeM)

Associate Members

Chris J. Cummins (Concordia)
Robert Conte (CEA Saclay)
Stéphane Durand (Cégep Edouard Montpetit)
Bertrand Eynard (CEA Saclay)
Jean-Pierre Gazeau (Université Paris VII)
Alexander Its (IUPUI)
Dmitri Jakobson (McGill)
Vojkan Jaksic (McGill)
Niky Kamran (McGill)
François Lalonde (UdeM)
Decio Levi (Univ. Roma Tre)
Manu Paranjape (UdeM)
Alexander Shnirelman (Concordia)
John Toth (McGill)
Carolyne Van Vliet (University of Miami, Univ. de Montréal)

Research Associates

Armen Atoyan (CRM)

Postdoctoral Fellows

Iana Anguelova (Harnad, Bertola)
Ozgur Ceyhan (Lalonde, Cornea)
Thierry Daude (Kamran)
Patrick Desrosiers (Harnad)
Michael Germain (Patera)
Basak Gürel (Lalonde, Cornea)
Alexandre Hariton (Grundland)
Shengda Hu (Lalonde)
Seung Yeop Lee (Harnad)
Dan Mangoubi (Jakobson, Polterovich)
Andrew McIntyre (Korotkin)
Maryna Nesterenko (Patera)
Aleix Prats-Ferrer (Harnad)
Gabor Pusztai (Bertola, Harnad, Korotkin)
David Ridout (Mathieu)
Julie Rowlett (Jakobson, Toth, Polterovich)
Igor Wigman (Jakobson, Toth, Granville, Polterovich, Schnirelman)
Zhenbin Yan (Jakobson, Toth)
Ismet Yurdusen (Grundland, Winternitz)

Visiting Researchers 2007 - 2008

Viktor Enolskii, Kiev, Ukraine, September - December 2007 (visiting J. Harnad)
Alexander Orlov, Moscow, Russia, October 24 - November 24 2007 (visiting J. Harnad)
Pavel Bleher, IUPUI, November 29 - December 1 2007 (visiting J. Harnad)
Nasser Saad, Prince Edward Island University, January - June 2008 (visiting R. Hall)
Bertrand Eynard, Saclay, February 2008 (visiting J. Harnad and M. Bertola)
Z. Rabbani, Vali-Asr University, Rafsanjan, Février - Juillet 2008 (invité de S.T. Ali)
F. Bagarello, Palermo, Avril 2008 (invité de S.T. Ali)
Alexander Its, IUPUI, June 2008, August 2008, (visiting J. Harnad)
Barry McCoy, SUNY, Stony Brook, June 29 - July 12 2008 (visiting J. Harnad)
Charles Newman, August 4 2008 (visiting J. Harnad)

Graduate Students


Mohhamad Aliyu (Hall)
Ojenie Artoun (Shnirelman)
Nicolas Ayotte (Mathieu)
Ferenc Balogh (Harnad)
François Bolduc (Kamran)
Marie-Josée Bolduc (Hussin)
Jean-François Brière (Mathieu)
François Charest (Lalonde)
Tamara Diaz Chang (Hussin, Ali)
Salma Elswad (Hall)
Franco Ferrante (Ali)
M. Fortin-Boisvert (Kamran)
S. Froehlich (Kamran)
Émilie Guay (Mathieu)
Evan Haldane (Jakobson)
Gilbert Honnouvo (Ali)
Benoit Huard (Grundland)
Valérie Hudon (Ali)
Clément Hyvrier (Lalonde)
Yulia Klochko (Bertola)
Eugene Kritchevski (Jakobson, Jaksic)
Vincent Lamothe (Grundland)
Philippe Larchevesque (Lalonde)
Pierre-Luc Lavertu (Mathieu)
Alexandra Lemus Rodriguez (Hall)
Simon Lévesque (Grundland)
Olivier Marchal (Harnad)
Ian Marquette (Winternitz)
Steven Miscione (Hurtubise)
Alexi Morin Duchesne (Saint-Aubin)
Francis Moreau (Patera)
Fabien Ngo (Lalonde)
Ben Khalifa Ouassim (Hussin)
Guillaume Provencher (Saint-Aubin)
Dominique Rabet (Toth)
Steven Rayan (Kamran)
Noushin Sabetghadamhaghighi (Cummins)
Salim Sader (Hussin)
Dominic Tessier (Patera)
D. The (Kamran)
Frederick Tremblay (Winternitz)
Vincent Veilleux (Mathieu)
Raphael Verge-Rebelo (Winternitz)
Alisha Wissanji (Hussin)
Michael Lennox Wong (Hurtubise)
Yin Yang (Shnirelman)
Arseny Zakharov (Shnirelman)