Français

Mathematical Physics Laboratory

Members

Director: John Harnad

Regular Members

S. Twareque Ali (Concordia)
Marco Bertola (Concordia)
A. Michel Grundland (UQTR)
Richard Hall (Concordia)
John Harnad (Concordia)
Jacques Hurtubise (McGill, CRM)
Véronique Hussin (UdeM)
Dimitri Korotkin (Concordia)
Jean LeTourneux (UdeM)
Pierre Mathieu (Laval)
Jiri Patera (UdeM)
Yvan Saint-Aubin (UdeM)
Luc Vinet (UdeM)
Pavel Winternitz (UdeM)

Associate Members

Chris J. Cummins (Concordia)
Robert Conte (CEA Saclay)
Stéphane Durand (Cégep Edouard Montpetit)
Bertrand Eynard (CEA Saclay)
Jean-Pierre Gazeau (Université Paris VII)
Alexander Its (IUPUI)
Dmitri Jakobson (McGill)
Vojkan Jaksic (McGill)
Niky Kamran (McGill)
François Lalonde (UdeM)
Decio Levi (Univ. Roma Tre)
Alexander Shnirelman (Concordia)
John Toth (McGill)
Carolyne Van Vliet (University of Miami, Univ. de Montréal)

Research Associates

Armen Atoyan (CRM)

Postdoctoral Fellows

Hakan Ciftci (Hall)
Michael Germain (Patera)
Shengda Hu (Lalonde)
Alexander Ivrii (Lalonde)
Andrew McIntyre (Korotkin)
Man Yue Mo (Hurtubise)
Marco Merkli (Jaksic)
Ramin Mohammadalikhani (Lalonde)
Gabor Pusztai (Bertola, Harnad, Korotkin)
Libor Snobl (Grundland, Winternitz)

Visiting Researchers 2005 - 2006

V. Enolskii (Kiev, Ukraine) (visiting John Harnad, Jan. - June, 2006 )
Ken McLaughlin (Tucson, Arizona) (visiting John Harnad and Marco Bertola, March - April, 2006 )
Bertrand Eynard (Saclay, France) (visiting John Harnad, Marco Bertola and Dmitry Korotkin, January - February, 2006 )
Leonid Chekhov, (Steklov Mathematical Institute, Moscow) (visiting John Harnad and Dmitry Korotkin, September - December, 2005 )
Alexander Its, (Indiana University Purdue University Indianapolis) (visiting John Harnad), February 2006
S. Rukolajne (visiting Dmitry Korotkin), September - December 2005
A.Kokotov (visiting Dmitry Korotkin), Fall 2005 - Winter 2006
P. Zograf (visiting Dmitry Korotkin), January - April 2006
Javier Negro, Univ. Valladolid, Spain (visiting Véronique Hussin), March or April 2006
Wojtek Zakrzewski, Univ. Durham, Angleterre (visiting Véronique Hussin and Michel Grundland), March or April 2006
Alexander Strasburger, Agricultural Univ. Warsaw, (visiting and Michel Grundland), March - April 2006
Robert Conte, CEA Saclay (visiting Michel Grundland), May 2006
Vladimir Dorodnitsyn, Academy of Science, Moscow, September 11 - October 10, 2005 (visiting P. Winternitz)
Decio Levi, Rome III University, November 5 - December 5, 2005 and February 7 - 27, 2006 (visiting P. Winternitz)
O. Sanchez, Havana, September 1 - 30, 2006 (visiting T. Ali)
F. Bagarello, Palermo, April 18 - 26, 2006 (visiting T. Ali)
J.M. Antuna, Havana, May 1 - August 28, 2006 (visiting T. Ali)
M. Englis, Czech Academy of Science, Prague, Sep. 5 - 17, 2006 (visiting T. Ali)
Anatoliy Klimyk, October 24 - November 21 , 2005 (visiting J. Patera)
Zora Thomova,(SUNY, New York) February 2006 (visiting P. Winternitz)
Roman Smirnov, (Dalhousie, Halifax) January 22 - 24 2006, February 19 - 25 2006 (visiting P. Winternitz)
Rutwig Campoamor-Stursberg , (Universidad Complutense,Madrid), March 1 - 31 2006 (visiting P. Winternitz)
Willy Hereman, (Colorado School of Mines), May 2006 (visiting M. Grundland)

Graduate Students

Sebastien Bacle (Jakobson)
Ferenc Balogh (Harnad)
Nedjma Belaid (Patera)
Marie-Josée Bolduc (Hussin)
Olivier Bonneau (Patera)
S. Bourque (Mathieu)
Marc-Étienne Cloutier (Winternitz)
Laurier Dello Sbarba (Hussin)
P. Desrosiers (Mathieu)
Tamara Diaz Chang (Hussin, Ali)
Salma Elswad (Hall)
Franco Ferrante (Ali)
M. Fortin-Boisvert (Kamran)
Martin Frankland (Lalonde)
Marc Hamel (Patera)
Gilbert Honnouvo (Ali)
Mohammad Reza Hosseini (Kamran)
Benoit Huard (Grundland)
Valérie Hudon (Ali)
Clément Hyvrier (Lalonde)
P. Jacob (Mathieu)
Mahta Khosravi (Toth)
Yana Kitowsky (Lalonde)
Yulia Klochko (Bertola)
Vincent Lamothe (Grundland)
Philippe Larchevesque (Lalonde)
Nils Lehmann (Hurtubise)
Samuel Lisi (Lalonde)
Abdalla Mansur (Hall)
Ian Marquette (Winternitz)
Tatevik Neresisyan (Patera)
P. Poullin (Jaksic)
Tony Rieser (Lalonde)
Noushin Sabetghadamhaghighi (Cummins)
D. The (Kamran)
Frederick Tremblay (Winternitz)
Raphael Verge-Rebelo (Winternitz)
Susane Wang (Patera)
Y. Xudous (Mathieu)
Art Zaratsyan (Patera)