|
Le lundi 15 avril 2019 |
||||||||
|
09:00 - 09:30
|
Inscription (salle 5345) et café-croissants (salle 6245)
|
|
09:30 - 10:15
|
Kathryn Hess Bellwald
(EPFL SV BMI UPHESS) Topological exploration of neuronal network dynamics | Résumé |
10:15 - 11:00
|
Steven B. Haase
(Duke University ) Biological clocks and oscillators: Periodic control of large transcriptional programs | Résumé |
11:00 - 11:15
|
Pause-café
|
|
11:15 - 12:00
|
Yasuaki Hiraoka
(Kyoto University Institute for Advanced Study) Topological data analysis in materials science | Résumé |
12:00 - 13:30
|
Pause-déjeuner
|
|
13:30 - 14:15
|
Michael Schatz
(Georgia Institute of Technology) Characterizing spatio-temporal dynamics in fluid flows using persistent homology | Résumé |
14:15 - 15:00
|
Lou Kondic
(New Jersey Institute of Technology, University Heights) Topological measures describing interaction networks in dense particulate systems | Résumé |
15:00 - 18:00
|
Café et discussions
|
|
Le mardi 16 avril 2019 |
||||||||
|
09:00 - 09:30
|
Café croissants
|
|
09:30 - 10:15
|
Marian Mrozek
(Jagiellonian University ) Combinatorial topological dynamics | Résumé |
10:15 - 11:00
|
Thomas Wanner
(George Mason University ) Creating semiflows on simplicial complexes from combinatorial vector fields | Résumé |
11:00 - 11:15
|
Pause-café
|
|
11:15 - 12:00
|
Tomasz Kaczynski
(Université de Sherbrooke) Some advances in combinatorial vector field dynamics | Résumé |
12:00 - 13:30
|
Pause-déjeuner
|
|
13:30 - 14:15
|
Tim Sauer
(George Mason University) Consistent manifold learning from data | Résumé |
14:15 - 15:00
|
Marcio Gameiro
(Universidade de São Paulo) Persistent homology and protein stability | Résumé |
15:00 - 18:00
|
Café et discussions
|
|
Le mercredi 17 avril 2019 |
||||||||
|
09:00 - 09:30
|
Café croissants
|
|
09:30 - 10:15
|
Robert van der Vorst
(Vrije Universiteit Amsterdam) The algebra of dynamical systems | Résumé |
10:15 - 11:00
|
William D. Kalies
(Florida Atlantic University ) Order theory and combinatorial models of dynamics | Résumé |
11:00 - 11:15
|
Pause-café
|
|
11:15 - 12:00
|
Sarah Day
(The College of William and Mary) Combinatorial approximation in dimension reduction and extracting dynamics from data | Résumé |
12:00 - 13:30
|
Pause-déjeuner
|
|
13:30 - 14:15
|
Oliver Junge
(Technische Universität München) Coarse combinatorial models of global dynamics capturing cycling motion | Résumé |
14:15 - 15:00
|
Tomas Gedeon
(Montana State University ) DSGRN: a bridge between networks and dynamics | Résumé |
15:00 - 18:00
|
Café et discussions
|
|
Le jeudi 18 avril 2019 |
||||||||
|
09:00 - 09:30
|
Café croissants
|
|
09:30 - 10:15
|
Richard McGehee
(University of Minnesota) Conley decomposition and infinite iteration | Résumé |
10:15 - 11:00
|
Kate Meyer
(University of Minnesota) Nonautonomous control yields metric bounds on attractor continuation | Résumé |
11:00 - 11:15
|
Pause-café
|
|
11:15 - 12:00
|
Elizabeth Munch
(Michigan State University ) Utilizing persistent homology for classifying behavior of time series | Résumé |
12:00 - 13:30
|
Pause-déjeuner
|
|
13:30 - 14:15
|
Kelly Spendlove
(Rutgers University) Morse, Conley, and computation | Résumé |
14:15 - 15:00
|
Vidit Nanda
(University of Oxford) Path signatures in dynamics and topology | Résumé |
15:00 - 18:00
|
Café et discussions de clôture
|
|
Mise à jour: Le mardi 9 avril 2019 15:17